SME

Špeciálny súd rieši 1,5-miliardovú spreneveru

BRATISLAVA - Prípad jedenapolmiliardovej sprenevery bývalého riaditeľa Národnej agentúry pre podporu a rozvoj malého a stredného podnikania Ľudovíta Balca ide na súd.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Balca obžalobu. V najbližších dňoch začne Špeciálny súd prípad riešiť. SME to potvrdil riaditeľ odboru ekonomickej kriminality na prokuratúre Ján Šanta.

Balco bol riaditeľom agentúry v čase, keď bol ministrom hospodárstva predseda ANO Pavol Rusko. Agentúra spadala do kompetencie ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prokuratúra žaluje Ľudovíta Balca za to, že neoprávnene previedol jeden a pol miliardy korún na účet súkromnej firmy Cassovia BIC. Prevod sa udial tesne predtým, ako musel Pavol Rusko funkciu ministra pre škandál so zmenkami opustiť a prispel k Ruskovmu pádu.

SkryťVypnúť reklamu

Na súde by mali vypovedať Rusko a aj vtedajší minister financií Ivan Mikloš.

Rusko je stále na Balcovej strane a tvrdí, že mal právo miliardu previesť. Podľa dokazovania správna rada na to riaditeľovi mandát nedala.

Vyšetrovanie ukázalo, že verejné obstarávanie, na základe ktorého Cassovia BIC vyhrala súťaž na získanie týchto prostriedkov, bolo len formálne.

Jeden svedok podľa informácií SME predložil aj dôkaz o tom, že Balco sa vopred dohodol s firmou, že súťaž vyhrá. Verejné obstarávanie navyše agentúra začala skôr, než vedela účel, na ktorý majú byť peniaze použité a skôr ako ich vôbec mala.

Polícia začala vyšetrovanie pôvodne s podozrením, že príkaz na zaslanie peňazí dal samotný Rusko. Musel by však o tom vypovedať riaditeľ Balco, ktorý to odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Obžalovaní sa začali pojednávaniam vyhýbať

BRATISLAVA - Od nástupu novej vlády a vyhlásenia ministra spravodlivosti Štefana Harabina, že uvažuje o zrušení Špeciálneho súdu, sa obžalovaní začali vyhýbať pojednávaniam. Potvrdila to hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

"Nemôžeme tvrdiť, že rušenie pojednávaní je práve z tohto dôvodu, lebo na to nemáme dôkaz, ale fakt je ten, že od začiatku júla sa väčšina pojednávaní rušila z rôznych dôvodov," povedala hovorkyňa Špeciálneho súdu.

Najčastejšia je práceneschopnosť obhajcov a obžalovaných alebo dovolenky. "Môžeme sa len domnievať, že obžalovaní budú vyčkávať, ako to so Špeciálnym súdom dopadne a nebudú sa dostavovať na pojednávania s nádejou, že prípadné zrušenie súdu bude na ich prospech," mieni Kudjaková.

SkryťVypnúť reklamu

Prípady by sa možno museli začať prejednávať odznovu pred novým senátom.

Katarína Kudjaková tvrdí, že stačí počkať na september a október, keď sú na programe pojednávania v kauze Bielik, Fruni, kyselinári či Devín banka. "Uvidí sa, či aj tieto pojednávania budú rušené."

V kauze račianskeho starostu Pavla Bielika súd plánuje začiatkom septembra vyniesť už aj rozsudok.

Obvinený košický viceprimátor Eugen Čuňo sa viackrát ospravedlnil už v minulosti a pojednávanie s ním sa ešte ani neotvorilo.

V pondelok malo pokračovať pojednávanie v kauze Devín banky, zatiaľ sa ospravedlnili traja svedkovia. (mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 918
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 478
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 262
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 574
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 845
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 226
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 082
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 814
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


24
Dimitris Kourbelis oslavuje gól v prípravnom zápase Grécko - Slovensko.

Domáci futbalisti pridali v závere dve poistky.


a 1 ďalší 7
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 60
Ilustračné foto.

Obmedzenie by malo platiť do nedeľného predpoludnia.


TASR 2

Sportnet

Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
Alex Cotton v drese HK Nitra.

Jeho snom je zahrať si raz NHL, povedal prezident klubu Kováčik.


TASR
Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu